Slovo o autorech

Milí přátelé!
Snímky, které jste si právě prohlíželi, pocházejí z několika starších či starých černobílých obrazových publikací o Vysokých Tatrách, jež se mi povedlo získat trpělivým vyhledáváním v antikvariátech. Co se týče části textové, tam mi cenným zdrojem informací byl turistický průvodce Vysokými Tatrami.

K obsahu, věnovanému postavě Viliama Lasovského snad alespoň toliko, že duchovním otcem pana profesora nejsem sám, ale řekněme, jeho matkou je kamarád a taktéž zanícený horal - Štěpán Kosek z Hranic na Moravě, jehož tímto srdečně zdravím, stejně jako celou jeho severomoravskou turistickou družinu : Jitku, Renatu, Zdenku, Honzu a brňáka Petra, což jsou lidičky, kteří mají taktéž hory v lásce a i oni mají svůj podíl na vzniku a šíření odkazu pana profesora. Stejně tak patří dík Radkovi, který pro Vás tyhle stránky vytvořil ve svém volném čase a tím pádem obdiv a uznání míří i k jeho drahé polovině Barče. A nesmím zapomínat ani na podporu své rodiny a několika dalších přátel. V neposlední řadě jsme rádi, že nám zdejší Internetový chlebodárce poskytnul prostor pro náš úsměvný tatranský bedekr.

Vám všem, kterým se zdá, že postava Viliama Lasovského je až příliš šitá dle střihu Járy Cimrmana nezastírám, že jsem byl při kvasu myšlenek na zbudování těchto stránek přiměřeně inspirován Cimrmanovsko-smoljakovsko-svěrákovským humorem. I on patří mezi mé lichokopytníky. Ale z důvodu uctivého obdivu ke zmíněné autorské dvojici bych si ani nedovolil lézt jim do Járových hlávek. Ostatně - postava pana profesora vznikla v našich hlavách jednoho mlhavého dopoledne, když jsme se zmíněnou družinou přátel vystupovali na Jahňací štít a v první chvíli to byl skutečně velmi spontánní nápad. Věřte nám, prosím, že ani Štěpánovi ani mně nešlo o nějaký plagiát. Až teprve při rozšiřování těchto myšlenek jsme si sami všimli nápadné podobnosti páně profesorovy s velkým Mistrem. Jen tak mezi námi - myslím, že pánové Smoljak a Svěrák stejně časem přijdou na to, že Cimrman a Lasovský byli kamarádi. A pro příznivce Járy Cimrmana a turistiky máme ještě něco - v budoucnu chystáme na těchto stránkách tzv. Cimrmanovu odbočku. Myslím, že se máte věru nač těšit ...

Přátelé, horalové - buďte především zdrávi, abyste mohli co nejčastěji nasávat tatranské či jiné horské klima, a když budete mít chuť, pište. Ať už se vám chvíle nad naším "dílem" zdály být alespoň trochu příjemné, či naopak jsme Vás rozlítili. Jo, a pokud byste na svých cestách Tatrami potkali pana profesora, dejte mi prosím vědět.

Miloš